Ścieżka kariery inspektora BHP

Inspektor BHP > Nauka i edukacja inspektora BHP > Ścieżka kariery inspektora BHP

ścieżka kariery

Współczesne przedsiębiorstwa przemysłowe kładą duży nacisk na bezpieczne i higieniczne wykonywanie obowiązków przez zatrudnianych pracowników. Przyczyn coraz większego zainteresowania zasadami BHP  jest  bardzo wiele, aczkolwiek do najważniejszych zalicza się:

 • Rozwój technologiczny małych i dużych przedsiębiorstw
 • Praca przy użyciu skomplikowanych maszyn produkcyjnych
 • Rosnąca liczba wypadków podczas pracy
 • Zaostrzenie przepisów BHP oraz surowe kary za ich nieprzestrzeganie

Rosnące znaczenie dziedziny BHP sprawia, że coraz więcej ludzi podejmuje decyzje o zdobyciu tytułu inspektora ds. BHP, który może otrzymać  w technikum lub na studiach podyplomowych. Dużym atutem, który wpływa na decyzję ukończenia szkoły o kierunku BHP, jest możliwość podnoszenia kwalifikacji, a przy tym uzyskiwania coraz wyższych specjalizacji. Wykształcenie, staż pracy oraz doświadczenie zawodowe to główne elementy, dzięki którym osoby specjalizujące się w dziedzinie BHP, mogą zdobywać wyższe stanowiska.

 • Inspektorem BHP może zostać osoba, która posiada tytuł technika do spraw BHP, a także absolwent studiów wyższych lub podyplomowych kierunkowych.
 • Inspektorzy BHP, posiadający zaledwie tytuł technika, po odbyciu 3-letniej praktyki w służbie BHP,  mogą ubiegać się o  tytuł starszego inspektora. Inspektorzy po studiach wyższych mogą od razu piastować to stanowisko
 • Absolwenci studiów wyższych po roku pracy na stanowisku starszego inspektora, mogą ubiegać się o tytuł specjalisty ds. BHP, po trzech latach o tytuł starszego specjalisty ds. BHP, a po pięciu latach mogą otrzymać posadę głównego specjalisty ds. BHP

Jak widać ścieżka kariery początkującego inspektora BHP, jest bardzo długa, aczkolwiek jasno i klarownie przedstawiona przez rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze oferty pracy:

  17.05.2022

  Inspektor / Specjalista ds. BHP

  Firma: FAKRO

  Lokalizacja: małopolskie / Nowy Sącz

  Więcej informacji

  17.05.2022

  Specjalista ds. BHP

  Firma: NES Global Talent

  Lokalizacja: warmińsko-mazurskie /

  Więcej informacji

  17.05.2022

  Specjalista ds. BHP

  Firma: NES Global Talent

  Lokalizacja: małopolskie /

  Więcej informacji
Więcej ofert pracy

Oferty