Ergonomia stanowiska pracy przy komputerze

Inspektor BHP > Zasady BHP > Ergonomia stanowiska pracy przy komputerze

ergonomia stanowiska pracy

Prawidłowa organizacja stanowiska pracy jest jednym z kluczowych elementów przestrzegania zasad BHP. Wszystkie elementy niezbędne do pracy, powinny znajdować się w swobodnym zasięgu ręki, bez konieczności nadmiernego wychylania się i przyjmowania „wymuszonych” pozycji.

Monitor powinien znajdować się w odległości od 40 do 75 cm od oczu pracownika. Odległość między sąsiednimi monitorami powinna wynosić co najmniej 60 cm, a od tyłu sąsiedniego monitora 80 cm.

Fotel powinien być odpowiednio wyprofilowany do naturalnego wygięcia kręgosłupa, aby nie obciążać odcinka lędźwiowego oraz do odcinka udowego nóg. Siedzisko oraz oparcie powinny być regulowane. Dodatkowo fotel powinien być wyposażony w podłokietniki, a podstawa w kółka umożliwiające obrót o 360 stopni.

Wysokość biurka powinna być tak dobrana, aby pracownik mógł swobodnie i w naturalny sposób obsługiwać klawiaturę (bez obciążania kończyn górnych). Wymiary biurka powinny także umożliwić swobodną przestrzeń do ułożenia nóg pod jego blatem.

Kolejna zasadniczą kwestią podczas pracy przy komputerze jest oświetlenie, które powinno zapewniać komfort pracy wzrokowej. Monitor powinien być ustawiony w taki sposób, aby nie odbijało się w nim ani światło naturalne ani sztuczne. Niepożądanym ustawieniem jest także usytuowanie naprzeciwko okna, co może powodować tak zwane olśnienie. Najlepiej, aby stanowisko pracy było oświetlone światłem rozproszonym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze oferty pracy:

  17.05.2022

  Inspektor / Specjalista ds. BHP

  Firma: FAKRO

  Lokalizacja: małopolskie / Nowy Sącz

  Więcej informacji

  17.05.2022

  Specjalista ds. BHP

  Firma: NES Global Talent

  Lokalizacja: warmińsko-mazurskie /

  Więcej informacji

  17.05.2022

  Specjalista ds. BHP

  Firma: NES Global Talent

  Lokalizacja: małopolskie /

  Więcej informacji
Więcej ofert pracy

Oferty