Gdy inspektor BHP nawiedza dany obiekt w celu sprawdzenia go pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy, istnieje ryzyko, że pracownik wykryje coś niezgodnego z przepisami prawa pracy i będzie musiał jakoś temu zaradzić, inspektor BHP Radom. Należy pamiętać, że inspektorzy mają prawo wstępu na teren każdego miejsca pracy bez uprzedzenia, choć w przypadkach uznanych przez inspektora za uzasadnione możliwe jest wcześniejsze powiadomienie o inspekcji.
Inspektor, jeśli stwierdzi naruszenie przepisów BHP, ma obowiązek podjąć decyzję o sankcjach, jakie w danym przypadku należy zastosować. Typ sankcji zależy od rodzaju naruszenia, a decyzja podjęta przez inspektora musi wynikać z zasad określonych w Strategii Egzekwowania Przepisów BHP Inspektoratu Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy. Inspektor ma obowiązek poinformować pracowników o tym, jakie sankcje zostały zastosowane. W większości przypadków stosowane sankcje obejmują:
Czynności nieformalne – w przypadku niewielkich naruszeń przepisów inspektor może poinformować osobę zobowiązaną jak należy postępować, by zachować zgodność z przepisami.
Nakaz poprawy – jeśli naruszenie przepisów jest poważniejsze, inspektor może wystosować nakaz poprawy, nakazujący osobie zobowiązanej podjęcie odpowiednich działań w celu uzyskania zgodności z przepisami.
Zakaz – gdy dana czynność wiąże się z ryzykiem poważnych obrażeń ciała, inspektor ma obowiązek wydać zakaz jej wykonywania obowiązujący od określonej daty. Jedynym sposobem na zniesienie zakazu jest powzięcie stosownych środków naprawczych.
Wniesienie oskarżenia – w niektórych przypadkach inspektor może zdecydować o wniesieniu oskarżenia. Osoba lub podmiot, wobec której oskarżenie zostało wniesione, mogą zostać skazane na karę grzywny, karę pozbawienia wolności na okres dwóch lat lub obie te kary jednocześnie.