Uprawnienia inspektora BHP

Inspektor BHP > Inspekcja > Uprawnienia inspektora BHP

Za dużo pracy

Gdy inspektor BHP nawiedza dany obiekt w celu sprawdzenia go pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy, istnieje ryzyko, że pracownik wykryje coś niezgodnego z przepisami prawa pracy i będzie musiał jakoś temu zaradzić, inspektor BHP Radom. Należy pamiętać, że inspektorzy mają prawo wstępu na teren każdego miejsca pracy bez uprzedzenia, choć w przypadkach uznanych przez inspektora za uzasadnione możliwe jest wcześniejsze powiadomienie o inspekcji.

Inspektor, jeśli stwierdzi naruszenie przepisów BHP, ma obowiązek podjąć decyzję o sankcjach, jakie w danym przypadku należy zastosować. Typ sankcji zależy od rodzaju naruszenia, a decyzja podjęta przez inspektora musi wynikać z zasad określonych w Strategii Egzekwowania Przepisów BHP Inspektoratu Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy. Inspektor ma obowiązek poinformować pracowników o tym, jakie sankcje zostały zastosowane. W większości przypadków stosowane sankcje obejmują:

Czynności nieformalne – w przypadku niewielkich naruszeń przepisów inspektor może poinformować osobę zobowiązaną jak należy postępować, by zachować zgodność z przepisami.

Nakaz poprawy – jeśli naruszenie przepisów jest poważniejsze, inspektor może wystosować nakaz poprawy, nakazujący osobie zobowiązanej podjęcie odpowiednich działań w celu uzyskania zgodności z przepisami.

Zakaz – gdy dana czynność wiąże się z ryzykiem poważnych obrażeń ciała, inspektor ma obowiązek wydać zakaz jej wykonywania obowiązujący od określonej daty. Jedynym sposobem na zniesienie zakazu jest powzięcie stosownych środków naprawczych.

Wniesienie oskarżenia – w niektórych przypadkach inspektor może zdecydować o wniesieniu oskarżenia. Osoba lub podmiot, wobec której oskarżenie zostało wniesione,  mogą zostać skazane na karę grzywny, karę pozbawienia wolności na okres dwóch lat lub obie te kary jednocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze oferty pracy:

  25.10.2022

  Specjalista ds. BHP

  Firma: Odlewnia Zawiercie S.A.

  Lokalizacja: śląskie / Zawiercie

  Więcej informacji

  25.10.2022

  Specjalista ds. BHP

  Firma: Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Sp. z o.o.

  Lokalizacja: mazowieckie / Ostrów Mazowiecka

  Więcej informacji

  24.10.2022

  Inspektor ds. BHP, PPOŻ I OC / Inspektor ds. BHP i PPOŻ

  Firma: Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Wawer

  Lokalizacja: mazowieckie / Warszawa, Wawer

  Więcej informacji
Więcej ofert pracy

Oferty